LAMPIONOVÝ PRŮVOD V 1.B

Ve třídě jsme si vyprávěli o svátcích, které nás o prázdninách čekají. Že budeme slavit vznik naší republiky a za několik dnů Dušičky, kdy vzpomínáme na rodinné příslušníky, kteří již s námi nejsou. Děti věděly, že chodíme zapálit svíčky na hřbitov, ale můžeme si vzpomenout i doma.

Vyrobili jsme lampiónky ze sklenice, oblepili je barevným podzimním listím, připevnili provázek a vložili svíčku.

Poslední den před prázdninami jsme se sešli v podvečer, kdy už bylo šero v naší venkovní třídě. Vydali jsme se v průvodu na náměstí a vypadali jak roj svatojánků, který zapomněl, že už není léto. Doprovázeli nás rodiče, sourozenci i prarodiče a kamarádi. U pomníku jsme vzpomenuli na hrdiny, kteří bojovali za svobodu a naši nezávislost. Zazpívali jsme ve společném chóru píseň Ach, synku a československou hymnu. Na to, že prvňáčci chodí do školy teprve dva měsíce, to zvládli báječně. Několik svícnů jsme nechali u pomníku a vrátili se do školy.

Tam nás čekala Stezka odvahy, kterou na zahradě připravili starší kamarádi ze 4.B. Maminky a babičky pro všechny statečné sice připravily spoustu dobrot, ale děti chtěly nejdříve vyrazit na trasu, aby už věděly, co je čeká. Nejnáročnější byl samotný začátek cesty temnou dlouhou chodbou školy. Až na samém konci blikalo maličké světýlko. Tam se děti vydaly ven a po svíčkách obešly celou školu, kde na ně čekaly různé bytosti s úkoly. Strašidelně vlající šátky i různé zvuky provázely malé školáky po celou cestu. Někdo šel sám, ale většina dětí s kamarádem. Uprostřed stezky čekal pod stromem třídní maskot Lišák a děti od něj přinášely kouzelný svítící kámen. Za ten potom získaly diplom a osvědčení o své statečnosti.

Teprve potom byl čas na vyprávění zážitků, spolu s ochutnáváním všech dobrot. Na lampiónovém průvodu se sešlo 35 dětí a stejně tolik dospělých. Všichni jsme si to moc užili, velcí i malí máme na co vzpomínat. FOTKY

Ludmila Chroustová