Informace o přijímacích zkouškách v r. 2021

Na čtyřleté maturitní obory středních škol nebudou na jaře 2021 povinné jednotné přijímací zkoušky. Vzhledem k současné situaci Ministerstvo školství rozhodlo, že ředitelé středních škol budou moct uchazeče přijímat jen na základě vlastních přijímacích zkoušek školy, případně zcela bez zkoušek.

Víceletá gymnázia

Přijímací zkoušky na víceletá gymnázia proběhnou beze změn. Proběhne jednotná přijímací zkouška z M a ČJ v termínech 14. a 15. dubna. Tyto termíny se  podle vývoje epidemie mohou posunout.

Čtyřletá gymnázia a střední odborné školy

U čtyřletých gymnázií a středních odborných škol si budou moci ředitelé vybrat, zda vypíšou jednotnou přijímací zkoušku zabezpečenou CERMATem 12. a 13. dubna, nebo udělají vlastní.

U školou organizované zkoušky nebudou muset být dodrženy centrální termíny (12. a 13. 4.), dostavilo by se naráz několik desítek tisíc žáků. Proběhnou v intervalu od 12. do 28. dubna.

O tom, zda ve škole budou jednotné přijímací zkoušky, nebo ne, budou moct ředitelé podle ministerstva rozhodnout do 8. března na základě počtu podaných přihlášek na školu. Uchazeči se mohou na školy hlásit do 1. března.

Střední školy s talentovou zkouškou

Kvůli současné epidemii covidu-19 ministerstvo školství také na začátku roku prodlouží období talentových zkoušek na střední školy. Na umělecké obory a konzervatoře se budou konat od 4. do 31. ledna, zatímco původně mělo být jejich období v lednu asi o polovinu kratší. V případě sportovních gymnázií se termíny talentových zkoušek prodlouží do 31. března. Původně se tam tyto zkoušky měly konat od 4. ledna do 15. února.