BRAMBORIÁDA VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Na začátku listopadu proběhla ve školní družině akce Bramboriáda. Každý žák měl za úkol si přinést brambory. Při společném sezení a povídání se žáci dozvěděli, že brambory se k nám dostaly z Jižní Ameriky ve 30. letech 17. století. Jak se říká – ,,Jiný kraj, jiný mrav“. Tak je to i s názvem brambor např. Zemáky – Valašsko, Erteple – Západní Čechy, Zemčata – Praha.
Připomněli jsme si některé říkanky o bramborách např. Princeznička na bále, poztrácela korále…. S chutí jsme si představovali, jaké dobroty z brambor naše maminky či babičky dokáží připravit. Nejčastější odpověď byla bramboračka, bramboráky a bramborové placky.
 Samozřejmě nechybělo kreativní tvoření – tisk s bramborou (korále pro maminky), výroba ježků a skřítků. Žáci pracovali s velkým nasazením a jejich výsledky byly ohromující. Všichni jsme se rozcházeli s příjemným pocitem, že toto odpoledne se obzvlášť povedlo a společně jsme si družinu vyzdobili. FOTKY

Lacinová B.