Archív

Masopust v 1.B

Jestlipak víte, že v tomto období máme držet čtyřicetidenní půst až do Velikonoc? S prvňáčky jsme se rozhodli si ty poslední dny masopustu trochu užít. Vyprávěli jsme si, jak jej kdysi se zabijačkou čuníka slavili naši předci.
Ve skupinkách jsme vyrobili myšlenkovou mapu a do ní zaznamenali všechno, co jsme si zapamatovali. Chtěli jsme být trochu důležití, tak když jsme to všechno věděli, pozvali jsme naše patrony ze 2.B, že jim ty zjištěné vědomosti předáme. Četli jsme si totiž celý týden z knih, ukazovali obrázky různých maškar, pouštěli dokumenty a taky pohádku. Bavilo nás malovat postavy v tradičních maskách /Klibnu, Bábu s nůší, Slaměného, Medvěda…..
Když přišel ten slavnostní den, naše Masopustní úterý, přišly děti i paní učitelka v maskách. Nejnáročnější masku si vyrobil Marek. Na hlavě měl kužel upletený z obilí, byl to “Slaměný”. Představte si, že v ten bláznivý den nás učila “paní učitelka” Berenika v podobě divokého prasátka. Když k nám přišli druháci na návštěvu, tak jsme jim pověděli co víme o této tradici, ukázali obrázky masek, pustili jsme si pohádku Chaloupka na vršku, jak slavili masopust a taky Karneval, který báječně a trochu strašidelně ztvárnil  Hradišťan.
Ale to není všechno! Zatančili jsme si tanec, abychom dupáním probudili Medvěda, předvedli pochování Basy. Paní učitelka druháků s paní asistentkou se statečně držely v tanci až do stále se zrychlujícího reje. No a na závěr jsme si společně zazpívali Masopust držíme, nic se nevadíme, pospolu….proč bychom se hádali, když jsme se tak shledali, poznovu….Popeleční středou začíná půst. Přiznáváme, že tušíme, že zítřejší kachnička se zelím nebude to pravé postní jídlo. Přesto jsme rádi, že nám ji naše paní kuchařky obětavě připraví. Masopust jsme si s kamarády vesele užili.
Jestli chcete vidět jak, můžete nahlédnout.